Beretta f85

   Beretta

Fabrica d’ Armi Pietro Beretta-Venedikli Silah yapımcısı Maestro Bartolomeo Berta tarafından 1926’da kurulmuş dünyanın en eski ve en büyük silah fabrikalarından biridir.Firmanın ürettiği silahlar yüzyıllardan beri ordular,polis teşkilatları ve sivil atıcılar tarafından beğeni ile kullanılmaktadır.

Firmanın ürettiği en ünlü tabanca modeli Beretta F92 Amerikan Colt 1911’in geliştirilmiş versiyonudur.Ve birçok modelde üretilerek dünyada binlerce satılmıştır.Aynı silahın askeri versiyonu olan Beretta M9 ABD ordusuna bir ihalede 500 bin adet satılmıştır.Firma ayrıca silahların yanı sıra atıcılık  ve avcılık sporu ile ilgilide yivli av tüfeği, yivsiz av tüfeği ve aksesuarlarıda üretmektedir.

Beretta 92 (ayrıca beretta m92f, beretta 96 ve beretta 98) yarı otomatik tabancalar sınıfındadır. İtalyan silah firması Beretta tarafından tasarlanıp üretilmiştir. Beretta 92 modeli 1972 yılında tasarlanmış ve sonrasında pek çok variant ve kalibrede üretime geçilmiştir. A.B.D. Silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması ile ünlenmiştir. A.B.D. silahlı kuvvetleri 1985 yılında m1911 tabancası yerine Beretta 92 ve m9 tabancalarını kullanmaya başlamıştır.